A Black & White Story la Cluj-Napoca

Cultură Eveniment

Astăzi, începând cu ora 16:30, a avut loc la Bastionul Croitorilor din Cluj-Napoca vernisajul expoziţiei „A Black & White Story”, proiect marca Asociaţia Studenţi pentru Societate Cluj.

00100153_large

În perioada 8 – 14 ianuarie 2014 se desfăşoară expoziţia proiectului „Cluj-Napoca: A Black & White Story”, care cuprinde fotografii ce caracterizează aspectele pozitive şi negative ale oraşului, susţinând totodată implicarea studenţilor din Cluj-Napoca. Prin acest proiect se susţin activităţile ce implică fotografia, managementul de proiecte ce duc ulterior la dezvoltarea socială şi personală pe o lungă perioadă de timp.

Noi am denumit evenimentul Cluj-Napoca, Black and White Story pentru că am încercat să scoatem în evidenţă aspecte pozitive ale comunităţii clujene, dar şi aspecte care ar putea fi îmbunătăţite.

a declarat pentru citynews.ro Bogdan Glăvan, coordonatorul proiectului.

Proiectul are la baza dezvoltarea comunităţii clujene prin promovarea fotografiilor şi promovarea potenţialului existent în oraş. Se susţine voluntariatul şi deprinderea abilitaţilor practice care duc la profesionalism şi dezvoltarea practicii în domeniu.Aceste fotografii sunt alb-negru şi fiecare dintre ele este însoţită de o scurtă caracterizare. Au fost realizate peste 1.000 de fotografii la care au lucrat peste 10 oameni. Fotografiile pot fi admirate până pe 14 ianuarie, la Turnul Croitorilor, iar accesul este gratuit.

– Elena Crăciun / Sursa fotografiei: afișul evenimentului