90 de ani de învăţământ universitar la Cluj

Educaţie UBB Radio

Numerose personalităţi vor fi prezente vineri, 16 aprilie, la Cluj, pentru a aniversa 90 de ani de la întemeierea Universităţii Româneşti din Cluj.

Evenimentul se va desfăşura la sfârşitul acestei săptămâni, în sala Auditorium Maximum a Universitatii Babes-Bolyai, cu începere de la ora 18.

Printre invitaţi se numără atât foştii şefi de stat Ion Iliescu şi Emil Constantinescu, cât şi  Preşedintele Conferinţei Naţionale a Rectorilor, Ecaterina Andronescu. De asemenea, se va citi un mesaj transmis de Alteţa Sa Regală, Principele Radu al Romaniei.

Evenimentul va continua cu un concert aniversar al Orchestrei Operei Naţionale Române Cluj-Napoca, cu participarea extraordinară a soliştilor Alexandru Agache, Nicoleta Ardelean, Carmen Oprişanu, Menyhert Gergely Nemeti.

Cristina Antonescu

Foto: arhiva UBB Radio