“U” a învins vicecampioana

Echipa de handbal masculin a Universităţii Cluj a caştigat meciul împotriva ocupantei locului doi, UCM Resiţa, cu 29 la 27, întrun meci din etapa cu numărul XXV a Ligii Naţionale.

Meciul dintre cele două echipe a fost foarte echilibrat doar în primele 12 minute deoarece, pentru “U” au urmat o serie de patru goluri consecutive. Cu o apărare foarte bună,  Reşiţa nu a putut reduce din diferenţă, astfel că prima repriză s-a încheiat în avantaj pentru Universitatea, scor 16-12.

Deşi repriza secundă a început cu două goluri pentru echipa oaspete, Universitatea şi-a continuat jocul bun şi a reuşeşit să-şi păstreze diferenţa. Elevii lui Constantin Ştefan au redus  ritmul jocului, iar Reşiţa a venit la două goluri, dar “U”-ul a menţinut diferenţa până la finalul jocului.

Omul meciului a fost portarul Universităţii, Levente Szabo care a apărat 18 mingi dintre care patru de la 7 metri, iar Stoicevski a fost principalul marcator cu 7 reuşite.

“U” Transilvania Cluj întâlneşte în deplasare, Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu în ultima etapă a Ligii Naţionale.