„Ghibstock” – două zile de recreaţie pentru liceenii clujeni

Divertisment Educaţie

„Ghibstock” este un evenimeni unic în Cluj-Napoca, realizat de elevi pentru elevi. Evenimentul se află la cea de-a doua ediţie şi se va desfăşura în curtea Liceului Teoretic „Onisifor Ghibu”, între 20 şi 21 mai.

Acţiunile care vor avea loc sunt diverse: concerte, căţărături pe panou, animaţie şi make-up, teatru, activităţui de tip carnaval, expoziţie de câini, jocuri şi alte activităţi didactice, toate acestea în cadrul unui singur eveniment.

La prima ediţie, au fost mobilizaţi 1000 de tineri din liceele clujene şi au fost strănse fonduri de peste 7000 de RON. Aceşti bani au fost folosiţi pentru amenajarea unei clase verzi, unde elevii Liceului Teoretic „Onisifor Ghibu”, pot acum desfăşura activităţi în aer liber.

Fondurile care se vor strânge anul acesta, vor fi folosite pentru 20 de copii defavorizaţi, din mediul rural.

„Ghibstock” este un proiect finanţat prin programul YouthBank Cluj, implementat local de Fundaţia Comunitară Cluj, alături de partenerul educaţional Liceul Waldrof Cluj-Napoca.

Evenimentul este organizat de Clubul IMPACT, în partenetiar cu Liceului Teoretic „Onisifor Ghibu”.

Baciu Anca