“Când te uiţi la TV şi vezi că toată lumea joacă fotbal, te apuci şi tu”

Sport UBB Radio

Atacantul formaţiei Universitatea Cluj, Valentin Lemnaru, în vărstă de 26 de ani, e jucătorul de la care mulţi aşteaptă multe, în special suporterii. El se gândeşte doar la promovare.

Reporter : Cum ai ajuns să joci fotbal, ce te-a determinat să joci fotbal?

Valentin Lemnaru : Normal, ca orice copil la o vârstă fragedă, cănd te uiţi la TV şi vezi că toată lumea joacü fotbal, te apuci şi tu. Aşa că m-am apucat şi eu, de plăcere.

R: Părinţii te-au ajutat ?

V.L: Nu. Nu au avut posibilităţi materiale, dar m-au ajutat cu ce au putut, mai mult din punct de vedere moral.

R: Cum e pentru tine să fii mai tot timpul departe de familie, de prieteni ?

V.L: Sunt obişnuit. De la 15 ani sunt tot plecat. Acum chiar nu mai am nici o problemă.

R: Cum e perioada de adaptare, când treci de la un club la altul, de la un oraş la altul?

V.L: Eu am jucat la mai multe echipe în Bucureşti şi în zona apropiată Bucureştiului, de exemplu la Dinamo. Peste tot pe unde am fost m-am adaptat foarte bine, mai ales aici la Cluj. M-au ajutat şi colegii.  Nu m-am acomodat chiar aşa de greu  la Cluj, aşa cum mă aşteptam.

R: Cum ai resimţit perioada în care ai jucat la Bucureşti?

V.L: Bucureştiul e Bucureşti… (spune râzând).Dinamo e un club mare…, dar şi acolo a fost bine, nu am avut probleme de adpatare.

R: Fanul cărei echipe ai fost sau poate încă mai eşti?

V.L: Şi acum ţin cu Barcelona. Din punctul meu de vedere Barcelona e cea mai bună echipă.

R: Ce îţi doreşti în viitorul apropiat ?

V.L: Eu mă gândesc doar la promovare, să jucăm în Liga I. Cred că toţi de aici îşi doresc acest lucru.

R: Ai trecut printr-un moment mai greu, atunci când ai fost exclus din lot.Cum ai reuşit să-ţi revii după?

V.L: A fost vorba doar de o singură zi. A fost însă o decizie asupra cărei conducerea clubului a reveit imediat. Bine, nu mă aşteptam la aşa ceva, dar nu a fost chiar un şoc şi uşor, uşor mi-am revenit. Nu a fost ceva extraordinar, care să mă facă să cad din punct vedere moral, nu s-au pus probleme de genul ăsta.

Cristina Salvan