„Văd Voci” pentru copiii cu deficiențe de auz din Cluj-Napoca

Social

Proiectul „Văd Voci” din cadrul Organizației Studenților Mediciniști din Cluj-Napoca, în colaborare cu Liceul pentru deficienți de auz, se va desfășura mâine, între orele 15-18.

Acțiunea se va derula sub forma unor activități distractive și educaționale care au ca obiectiv informarea  elevilor despre principiile nutriției și o dietă sănătoasă. Elevii vor realiza decorațiuni de Crăciun, vor participa la jocuri în echipă, vor învăța cum să integreze piramida alimentară în mesele lor și își vor putea exprima creativitatea prin pictură și desen.

Activitatea are ca scop interacținea copiilor cu persoane fără deficiențe, oferirea unei șanse de integrare în activități zilnice într-un mod diferit de obișnuința lor și întărirea sentimentul de aparținere la o comunitate extinsă.

Ana Giol